Mi tudná megragadni a legjobban az élet forrásának helyét a világban? A természet lenne talán az első asszociáció, az ember viszont nem kihagyható. Az ember és a természet kölcsönhatására talán a legjobb metafora a kert – ember által alakított természet. A Kert. Az élet lehetősége című kiállításunkban kortárs művészek megfogalmazásában azt vizsgáljuk, hogy a természet és ember együttesében az élet honnan és hogyan jelenik meg.
Az ultrakortárs anyag nagy része a tárlatra készült. A fiatal kortárs magyar művészek izgalmas dialógusra kelnek nemzetközi sztárművészek alkotásaival. David Claerbout Madárkalitka (2023) videója a születés és halál kérdését vizsgálja a Fény Térben. A művet a 2024-es Art Basel Unlimited-en mutatták be, és most Budapesten látható. A kert, mint A küzdelem helyszíne installációkban jelenik meg a Felhő Térben, ezzel kel dialógusra a nő alkotók által dominált Feminin szentség szekció. A szakralitás témakört vizsgáló videómunka, amely Kondor Attila alkotása párbeszédre lép az amerikai John McAllister festményeivel, míg a természet és technológia találkozása a Crocodile Power művészpáros értelmezésében egy komplex disztópiát tár elénk.
A kiállítás alkotásai a kertet egy olyan térként mutatják be, ami a racionális tudás mögötti világot hívja elő. Testi, tudattalan, és közben folyamatosan élő és változó. A kert ágens, hatással van ránk, megváltoztatja a gondolatainkat és érzéseinket, ha időt töltünk benne, ahogy – reményeink szerint – ez a kiállítás is párbeszédre hív minket az élet jelenére és jövőjére vonatkozó kérdésekkel.
Kiállító művészek:
- Borbás-Tóth Marica (HU)
- David Claerbout (BE)
- Gáspár Annamária (HU)
- Kondor Attila (HU)
- Körei Sándor (HU)
- Mátyási Péter (HU)
- Martinkó Márk (HU)
- Muntean/Rosenblum (AT, IL)
- John McAllister (US)
- Tereza Tomanová (CZ)
- crocodilePOWER (Rus)
- Koleszár Kata (HU)
- Tóth Annamária Rita (HU)
- Sztefanu Marina és Fülöp Gergő (HU)
Kurátor: Vékony Délia
Megtekinthető: 2024. december 1. – 2025 február 16.