Programnaptár

2024.05.09. - 2024.09.18.

Vasarely x Fajó - A bolygó meghódítása kiállítás

A HAB legújabb kiállítása egy rendhagyó, vasfüggönyön átívelő művészeti együttműködés történetét mutatja be. Az egyik főszereplő az op-art szupersztárja, a Franciaországba emigrált, magyar születésű Victor Vasarely (1906–1997), a másik pedig a geometrikus absztrakció modernista hagyományához végletekig hűséges, de a szocialista Magyarországon tevékenykedő Fajó János (1937–2018). Nemcsak osztoztak a modern esztétikai formák világhódító erejének felismerésében, de aktívan tettek is érte: közös munkáik révén olyan műtárgyak születtek (szitanyomatok és multiplikák), amelyek bár a Magyar Népköztársaság határain belül készültek, mégis Vasarely életművének a részei. Együttműködésük illeszkedett az op-art mester hosszú távú, hidegháborús stratégiájához, ahogy saját – népszerű – művészetével akarta megtörni a szovjet érdekszféra megrögzött absztrakcióellenességét. Vasarely bolygó-léptékben gondolkodott, ahogy Fajó mondta róla: „terjeszkedni akart, meg akarta szállni a világot”. Ő pedig segédkezett ebben, kihasználva a legvidámabb barakk maszekolós műtárgypiacának ’80-as évekbeli feléledését. A kiállítás ezt a soha el nem mesélt történetet mondja el, Vasarely és Fajó együtt be nem mutatott alkotásainak segítségével.

 

Vasarely a műtárgyak terjedését, sokszorozódását és demokratizálódását hirdette. Elképzelése szerint a korábban egyedi táblaképeket készítő festők inkább a modern vizuális tárgykultúrán dolgoznak majd a jövőben, egyfajta új népművészetet teremtve. Művei egy részének a „planetáris folklór” nevet adta, az egész bolygóra kiterjesztve tevékenysége hatókörét. A cél érdekében részt vett mindenféle típusú sokszorosításban, legyen az a motívumai alapján szőtt kárpit, monumentális relief, tömegtermelésben gyártott csempe, mintás porcelánedény, asztalra kirakható plexiobjekt, ofszet reprodukció vagy éppen szitanyomat. Ennek a mintasokszorozódásnak az útját követhetjük végig a kiállításon a legnépszerűbb magyarországi Vasarely-motívum, a magángyűjteményekből és múzeumokból kölcsönzött Zebrák (Zebres) segítségével, amit az absztrakciótól félő Kádár-kori kultúrpolitika tett kivételes címerállattá.

 

A tiltott geometrikus absztrakció képviseletében fellépő Fajó János számára a bő egy generációval idősebb Vasarely fontos példakép volt. Képeinek korabeli absztrakt nyelvezete sok esetben – például a kiállításon látható Kereszt sorozat esetében – rokon Vasarelyével. Fajó a ’80-as években számos művét sokszorosította szitanyomással, népszerűsítve művészetét a vasfüggönyön innen. A kiállítás emeleti tereiben a Vasarely és Fajó együttműködéséből született műegyüttes – négy szitamappa és hét multiplika – látható. Bár az op-art mester világszerte rengeteg műhellyel és alkotóval dolgozott, a magas minőséghez mindvégig ragaszkodott. Motívumainak legjobb magyar tolmácsolója éppen Fajó János és az általa vezetett Pesti Műhely volt.

 

A tárlat kurátora Rieder Gábor művészettörténész, aki a Victor Vasarely és Fajó János közötti művészeti együttműködést több éve kutatja a Fajó Alapítvány támogatásával. A kiállítás és a hozzá kapcsolódó külön kötet (Vasarely és Fajó. Egy vasfüggönyön átnyúló művészeti együttműködés regényes története a hidegháborútól a kapitalizmusig) Vasarely és Fajó vasfüggönyön átívelő kollaborációjának művészet- és kultúrtörténeti feldolgozása.

 

Kurátor: Rieder Gábor

Nyitvatartás: 2024. május 9 – szeptember 18.

Támogató: MBH Bank

Együttműködő partner: Fajó Alapítvány

2024.09.05. 18:00

ELLENPONT - ArtWall kiállítás

ELLENPONT
Kiállító művészek: Dékán-Deák Csenge és Gazsó Márta
Megnyitó esemény időpontja: szeptember 5. 18:00
A kiállítást Sinkó István nyitja meg és onnantól 6 hétig látogatható.
A megnyitón az alábbi zenei produkcióval várunk:
Sebestyén -Lázár Regina: Farewell to Childhood fuvola, cselló, zongora trió.
Előadják: Fehér Zselyke- fuvola, Kis Sebestyén-cselló, Sebestyén-Lázár Regina-zongora
Az ellenpont szólamvezetési technika a zeneszerzésben. Jelen esetben a két festmény két szólam: egy dallam Claude Debussy életének elejéről, és egy élete végéről.
2022 decemberében a Magyar Zene Háza együttműködött a Magyar Képzőművészeti Egyetem diákjaival: öt festmény készült Debussy képekben című október 29-i koncertjükre, minden előadott zeneműhöz egy. Debussy, G-dúr zongoratrióját 18 évesen írta, zeneszerzői munkásságának elején, klarinét rapszódiáját pedig nyolc évvel halála előtt, már kiforrott stílusában. A két zeneművet szimbolizáló festmény azonos méretben, négyzetes formában készült. Egymás mellett állva alkotják a zeneszerző életének két szólamát, a fiatalság élettől dübörgő szopránját és az érett kor megfontolt, misztikus basszusát.
Várunk szeretettel minden érdeklődőt a HAB-ba!

2024.09.14. 16:00

Rieder Gábor záró tárlatvezetése

Ha még nem láttad a Vasarely X Fajó kiállításunkat, szeptember 18-ig még pótolhatod, ám Rieder Gábor tolmácsolásában már csak egyszer, szeptember 14-én lesz alkalmad elmerülni tárlatunkban. Tarts velünk, és ismerd meg a kurátor szemszögéből ennek a rendhagyó, vasfüggönyön átívelő művészeti együttműködésnek a történetét! Ezen az alkalmon minden kiderül: miért volt olyan különleges páros Victor Vasarely és Fajó János, s a ránk hagyott alkotásaik miként változtatják meg mindazt, amit a rendszerváltás előtti művészetről gondolunk.
Ha pedig már velünk tartasz, vidd haza saját példányodat Rieder Gábor könyvéből, a Vasarely és Fajó. Egy vasfüggönyön átnyúló művészeti együttműködés regényes története a hidegháborútól a kapitalizmusig című kötetet ugyanis megvásárolhatod és dedikáltathatod is a helyszínen!
Az eseményünk ingyenes!

2024.09.27. - 2024.11.24.

Mámor a művészetben - kiállítás

Fedezd fel a mámor különböző arcait egy különleges kiállítás keretében!

Tárlatunk a magyar és európai művészet alkotásaiból válogat, a reneszánsz művészettől kortárs művekig, miközben különböző tematikus egységeken keresztül mutatja be az alkoholfogyasztás eltérő aspektusait, a mulatság örömeitől a túlzott alkoholfogyasztás, a függőség árnyoldaláig, Révész Emese kurátori koncepciója alapján. A kiállítás első egysége Dionüszosz-Bakkhosz, a bor és mulatság görög-római istenének változatos képi megjelenítésére mutat példákat, Picasso és kortárs magyar alkotók műveivel kiegészítve. A második egység az alkoholfogyasztás helyszíneinek és módozatainak ábrázolásaiból vonultat fel néhányat, kocsmaképekkel, családi ivászatokkal vagy a pálinkafőzde látomásos delíriumával. A harmadik egységben olyan – főként 19. századi – művek jelennek meg, amelyeken a részeg mulatozás a nemzeti karakter, a magyar karakter jellemző vonásaként kap formát. A tárlat utolsó egységében számos példát láthatunk a képek meggyőző erejét kiaknázó, agitatív művekre, főként plakátokra. Ezek egy része üzleti megfontolásból az alkoholfogyasztást propagálja, míg más darabok az időnként fellángoló alkoholellenes mozgalmak kapcsán a túlzott alkoholfogyasztás ellen érvelnek. Ide kapcsolódik Willam Hogarth két rézmetszete, továbbá azon plakátok legjobbjai, amelyeket a HAB alkotói ösztöndíjának támogatásával ‘Száraz november’ témában a METU növendékei készítettek.

A tárlat festmények és grafikák mellett Szolnoki József helyspecifikus installációját, és Borsos Róbert sörösdobozokból formált szobrait is bemutatja. A kiállításon szereplő magyar alkotók között szerepel Baranyay András, Bihari Sándor, Jankó János, Kondor Béla, Pásztor Gábor, Szinyei Merse Pál, Lotz Károly, Rékassy Csaba, a kortársak közül pedig Balogh Kristóf, Bánki Ákos, Bukta Imre, Gaál József, Jásdi Juli, Kecső Endre, Kovács Olívia, Nyári István, Orosz István, Szöllősi Dóra és Ujházi Péter.
Ebben a témában most először látható kiállítás Magyarországon. A kiállítást borkóstoló, borvacsora, koccintós tárlatvezetés és számos, az alkohol témájához kapcsolódó program, szakmai előadás és beszélgetés kíséri.

2023.09.28. 14:00–23:00

Bor, Mámor, Művészet – sétáló borkóstoló

Egy felejthetetlen este, ahol a művészet és a bor találkozik. Szeptember 28-án a HAB elegáns teraszán várunk egy sétáló borkóstolóra, ahol kiváló magyar pincészetek válogatott kínálatát ízlelheted meg. A borkóstoló nemcsak a borok szerelmeseinek szól: az esemény a Mámor a művészetben című különleges kiállítással fonódik össze, amely az alkohol bódító örömétől az alkoholizmusig terjedő témákon keresztül kalauzolja a látogatót, megmutatva, hogyan formálja mindez a művészetet. Hangulatos zene, finom borok, kulináris élmények és inspiráló műalkotások – ez a rendezvény az elegancia és a szórakozás tökéletes találkozása. Gyere el, és hagyd, hogy a művészet és a bor egy varázslatos estére repítsen!

Jegyek