Programnaptár

2024.09.27. - 2024.11.24.

Mámor a művészetben - kiállítás

Fedezd fel a mámor különböző arcait egy különleges kiállítás keretében!

Tárlatunk a magyar és európai művészet alkotásaiból válogat, a reneszánsz művészettől kortárs művekig, miközben különböző tematikus egységeken keresztül mutatja be az alkoholfogyasztás eltérő aspektusait, a mulatság örömeitől a túlzott alkoholfogyasztás, a függőség árnyoldaláig, Révész Emese kurátori koncepciója alapján. A kiállítás első egysége Dionüszosz-Bakkhosz, a bor és mulatság görög-római istenének változatos képi megjelenítésére mutat példákat, Picasso és kortárs magyar alkotók műveivel kiegészítve. A második egység az alkoholfogyasztás helyszíneinek és módozatainak ábrázolásaiból vonultat fel néhányat, kocsmaképekkel, családi ivászatokkal vagy a pálinkafőzde látomásos delíriumával. A harmadik egységben olyan – főként 19. századi – művek jelennek meg, amelyeken a részeg mulatozás a nemzeti karakter, a magyar karakter jellemző vonásaként kap formát. A tárlat utolsó egységében számos példát láthatunk a képek meggyőző erejét kiaknázó, agitatív művekre, főként plakátokra. Ezek egy része üzleti megfontolásból az alkoholfogyasztást propagálja, míg más darabok az időnként fellángoló alkoholellenes mozgalmak kapcsán a túlzott alkoholfogyasztás ellen érvelnek. Ide kapcsolódik Willam Hogarth két rézmetszete, továbbá azon plakátok legjobbjai, amelyeket a HAB alkotói ösztöndíjának támogatásával ‘Száraz november’ témában a METU növendékei készítettek.

A tárlat festmények és grafikák mellett Szolnoki József helyspecifikus installációját, és Borsos Róbert sörösdobozokból formált szobrait is bemutatja. A kiállításon szereplő magyar alkotók között szerepel Baranyay András, Bihari Sándor, Jankó János, Kondor Béla, Pásztor Gábor, Szinyei Merse Pál, Lotz Károly, Rékassy Csaba, a kortársak közül pedig Balogh Kristóf, Bánki Ákos, Bukta Imre, Gaál József, Jásdi Juli, Kecső Endre, Kovács Olívia, Nyári István, Orosz István, Szöllősi Dóra és Ujházi Péter.
Ebben a témában most először látható kiállítás Magyarországon. A kiállítást borkóstoló, borvacsora, koccintós tárlatvezetés és számos, az alkohol témájához kapcsolódó program, szakmai előadás és beszélgetés kíséri.

2024.10.11., 15:00–18:00

Nem csak egy szatyor!

Hagyományos grafika és vászonszatyor találkozása a HAB-ban

A Budapest Design Week égisze alatt egy igazán izgalmas workshopra invitálunk benneteket a HAB-ba. Ezen az alkalmon megismerkedhettek a monotípia és a kollográfia (papírmetszet) technikájának alapjaival és együtt értelmezzük a ma gyakran használt „layer” szó jelentését is. Ezúttal azonban nem papírra, hanem vászontáskákra készítünk nyomatokat, a program végén pedig mindenki a saját, egyedi kompozíciójával díszített táskával távozik.

Időtartam: 3 óra
Létszám: maximum 12 fő
Részvételi díj / fő: 15 000 Ft

2024.10.11., 18:00

Mámor és sóvárgás a művészetben – dr. Gerevich József előadása

A mámor olyan módosult tudatállapot, amelyet számtalan külső és belső körülmény hozhat létre a szerelemtől a győzelmi diadal érzetén át egészen a kémiai szerekig. Dr. Gerevich József pszichiáter előadása bemutatja a mámor filmművészeti megnyilvánulásait, illetve választ keres arra a kérdésre, hogy a művészi alkotások szerzőit az alkohol hozzásegíti-e a művészi teljesítményhez vagy az ellenkezőjét teszi, megöli a kreativitást?
A HAB legújabb, Mámor a művészetben című kiállítása az alkoholfogyasztás képi megjelenítésének históriáját mutatja be a művészettörténet különböző korszakain átívelve, Magyarországon elsőként feldolgozva a témát. A tárlathoz kapcsolódó kísérőprogramjainkon a mulatság örömei mellett kiemelt figyelmet fordítunk a mámor árnyoldalának is, hogy a látogatók mélyebben megértsék az alkoholfogyasztás és a függőség pszichés vonatkozásait is, valamint a megelőzés fontosságát.
A jegyeladásból származó bevételt jótékony célra fordítjuk.

2024.10.12., 16:00

Mámor a művészetben – Tárlatvezetés a HAB csapatával

A Budapest Design Week keretében ne hagyd ki a HAB új kiállítását sem, a Mámor a művészetben című tárlatunk ugyanis egy egészen izgalmas univerzumba repít.
Magyarországon először láthatod ugyanis a tárlatot, ami a magyar és európai művészet alkotásaiból válogat, a reneszánsz művészettől kortárs művekig, miközben különböző tematikus egységeken keresztül mutatja be az alkoholfogyasztás eltérő aspektusait, a mulatság örömeitől a függőség árnyoldaláig.
A kiállított különlegességek között szerepelnek Picasso és kortárs magyar alkotók művei, valamint olyan kiemelkedő magyar művészek alkotásai, mint Szinyei Merse Pál, Lotz Károly, Kondor Béla vagy Rékassy Csaba. Ezen felül bemutatásra kerül Szolnoki József helyspecifikus installációja, valamint Borsos Róbert sörösdobozokból formált szobrai is.
Tarts velünk október 12-i tárlatvezetésünkön, és elmeséljük neked, hogyan jelenik meg bizonyos képeken a részeg mulatozás nemzeti karakterként, vagy hogyan érvelnek a túlzott alkoholfogyasztás ellen a képek meggyőző erejét kiaknázó plakátok.
Az eseményen való részvétel ingyenes.

2024.10.14., 18:00

Próbanyomat – Monotípia workshop

A „Próbanyomat” a HAB grafikai műhelyének különféle technikákat bemutató sorozata. Ez alkalommal a monotípiával ismerkedünk, hogy egyedi és megismételhetetlen nyomatokat készítsünk.

Próbáltál már átsatírozni egy húszforintost? Esetleg léptél már sáros cipőben a tiszta szőnyegre? Itt valami nagyon hasonló történik majd. Kipróbálhatod a nyomhagyás és a nyomtatás egyik legősibb módját. Megismerkedünk a dúc, a nyomat és a sokszorosítás fogalmával. Körbejárjuk, hogy a különböző tárgyak, anyagok hogyan veszik fel a festéket, és hogy közvetítik azt a papír felületére. Értelmezzük a ma gyakran használatos „layer” szó jelentését.

Időtartam: 2 óra
Vezeti: Boros Mátyás képzőművész
Részvételi díj / fő: 8000 Ft
Maximális létszám: 10 fő
A kurzus rajztudást és előképzettséget nem igényel.

2024.10.18. – 11.17.

Az ellentétek vonzzák egymást

A HAB őszi szoborpark válogatása négy szobrászművész munkásságára épül. Antal Malvina, Kecső Kristóf, Székó Gábor és Szirmai Nóra művei izgalmas párbeszédben állnak egymással, emellett teljesen tradicionális módon (ellentét)párokat alkotnak.
A lágy, organikus, íves formák, amiket Malvina és Nóra használnak, a test, a mozgás, a természet, termések vagy bogarak részleteire emlékeztetnek. Ezek a lágy vonalak kelnek dialógusra a geometrikusabb, szögletesebb formákkal, amik Kristóf és Gábor alkotásait jellemzik. A formákkal való játék mellett a méretekben szintén van párhuzam, kicsi és nagy szobrok váltogatják az intimitás és a monumentalitás élményét a nézőben. Bár a hangsúly a különbségeken van, lágy vonásokat ugyanúgy felfedezünk a szögletes formákban, mint ahogy az erő megjelenik a finoman ívelt műtárgyakban is. Az ellentétek feszültsége így élettel teli dinamikát szül, és a párbeszédben megszűnnek a különbségek.
A kiállítás megtekinthető: október 18 – november 17. között

A belépés ingyenes.

2024.10.21. 18:00–20:00

Groteszk játékok: Szemethy Imre grafikai világa / A nagy generáció – Dr. Révész Emese előadás-sorozata

Folytatjuk a tavasszal megkezdett, nagy sikerű sorozatot a magyar grafika 20. század második felében színre lépő „nagy generációjáról”. A hatvanas évektől egymással párhuzamosan több olyan életmű bontakozott ki, amelyre egyéni, elsősorban a grafikában érvényesülő kifejezésmód volt jellemző. A feltörekvő neoavantgárd festészeti és konceptuális törekvései mellett egy időre háttérbe szorultak ezek az értékes életművek. Az előadás-sorozat célja, hogy megismertesse a közönséggel e nagy hatású grafikai munkásságokat, kitekintve a velük párhuzamosan működő, kevéssé ismert kortársakra is. Az előadásokat a tárgyalt művészek nyomatainak eredetiben történő tanulmányozása, technikai bemutatása zárja.
Az előadó, Dr. Révész Emese, művészettörténész, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Művészettörténeti Intézete Modern és Jelenkori Tanszékének vezetője, a korszak magyar grafikatörténetének szakértője.
Groteszk játékok. Szemethy Imre grafikai világa
1971-ben Szemethy Imre James Joyce Ulysses című regényének illusztrációival diplomázott. Választása két szempontból is meghatározó volt, egyrészt jelezte elkötelezettségét az irodalmi adaptációk mellett, másrészt stílusát nagyban inspirálta a 20. századi modern próza kulcsműve. Szemethy mesteri precizitással kidolgozott szürreális világa sok tekintetben rokon Joyce és az őt követő Szentkuthy Miklós írói látámódjával, töredékes, asszociatív tudatfolyamával. Szemethy intellektuális, filozofikus szürrealizmusa a hetvenes évek magyar grafikájának meghatározó iránya volt. Rézkarcain újra alkotta Zrínyi Miklós szigetvári eposzát, emellett illusztrálta Goldoni, Tolsztoj, Gogol, Alfred Jarry, Thomas Bernhard, Lautreamont, Borges, Boris Vian és Tandori Dezső műveit. Lényei fragmentált, hibrid teremtmények, akikben változatos állati és növényi organizmusok, és különféle korok tárgyi hagyatékának nyomai kereszteződnek. Később mindinkább magával ragadta a nonszensz és az Alfred Jarry nevéhez kapcsolódó patafizika alogikus, abszurd világa. Banga Ferenccel közösen 1996-ban elindították a régi magyar irodalom emlékeit illusztráló „Képes próza tár” című sorozatot. Banga Ferenc rajzi világa rokon Szemethy szürrealizmusával, de nála némiképp erősebb a gyermekrajz és a naiv művészet hatása.
Utolsó előadás:
November 4., 18:00 Nyomtatás kimerülésig. Maurer Dóra grafikai munkássága

2024.11.04. 18:00–20:00

Nyomtatás kimerülésig. Maurer Dóra grafikai munkássága / A nagy generáció – Dr. Révész Emese előadás-sorozata

Folytatjuk a tavasszal megkezdett, nagy sikerű sorozatot a magyar grafika 20. század második felében színre lépő „nagy generációjáról”. A hatvanas évektől egymással párhuzamosan több olyan életmű bontakozott ki, amelyre egyéni, elsősorban a grafikában érvényesülő kifejezésmód volt jellemző. A feltörekvő neoavantgárd festészeti és konceptuális törekvései mellett egy időre háttérbe szorultak ezek az értékes életművek. Az előadás-sorozat célja, hogy megismertesse a közönséggel e nagy hatású grafikai munkásságokat, kitekintve a velük párhuzamosan működő, kevéssé ismert kortársakra is. Az előadásokat a tárgyalt művészek nyomatainak eredetiben történő tanulmányozása, technikai bemutatása zárja.

Az előadó, Dr. Révész Emese, művészettörténész, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Művészettörténeti Intézete Modern és Jelenkori Tanszékének vezetője, a korszak magyar grafikatörténetének szakértője.

Nyomtatás kimerülésig. Maurer Dóra grafikai munkássága

Maurer Dóra az egyedüli, aki az 1960-70-es években következetesen konceptuális grafikát művelt. 1961-ben grafika szakon végezte el tanulmányait a Képzőművészeti Főiskolán. A hatvanas években a szürrealizmus hatását mutató felületi, technikai kísérletekkel dolgozott (Pompeji sorozat, Az este képei). 1970 körül fordulat következett be grafikai munkásságában: a lemezre maratott ábrázolás helyett maga a nyomhagyás, mint folyamat és akció, valamint a nyomtatás mint dokumentum került művészi kísérletei középpontjába. Az erről való gondolkodást egyedülálló következetességgel folytatta a korszak magyar művészetében, a nyomhagyás-nyombiztosítás problémáját kiterjesztve és átfordítva a rokon médiumokba, a fotóba, mozgóképbe és festészetbe. Ebben a hozzávetőlegesen 1981-ig tartó időszakban megalapozta a magyar művészi nyomtatott grafika konceptuális irányát. Számára a mélynyomás választása nem elsősorban technikai döntés, hanem a képzőművészeti tárgyalkotás gondolati magva. A nyomtatott grafikáin keresztül olyan kérdéseket vizsgál, amelyek médiumokon átívelően, az egész életmű alapvető gondolatai: ezek nyomhagyás mint elemi képalkotás, kép mint akciófolyamat dokumentuma, a képi összetevők előre kiszámítható és nem kiszámítható mozgása, képi szekvenciák reverzibilis és nem visszafordítható struktúrája, eredeti és másolat viszonya, szabály és véletlen kölcsönhatása. Pályája indulásakor nagy hatással volt rá Major János munkássága, aki az Iparterv körében kiállító művészek közül egyedüliként foglalkozott tradicionális grafikai technikákkal.

Jegyek