2024.12.1. – 2025.02.18.
Kert. Az élet lehetősége – kiállítás
Mi tudná megragadni a legjobban az élet forrásának helyét a világban? A természet lenne talán az első asszociáció, az ember viszont nem kihagyható. Az ember és a természet kölcsönhatására talán a legjobb metafora a kert – ember által alakított természet. A Kert. Az élet lehetősége című kiállításunkban kortárs művészek megfogalmazásában azt vizsgáljuk, hogy a természet és ember együttesében az élet honnan és hogyan jelenik meg.
Az ultrakortárs anyag nagy része a tárlatra készült. A fiatal kortárs magyar művészek izgalmas dialógusra kelnek nemzetközi sztárművészek alkotásaival. David Claerbout Madárkalitka (2023) videója a születés és halál kérdését vizsgálja a Fény Térben. A művet a 2024-es Art Basel Unlimited-en mutatták be, és most Budapesten látható. A kert, mint A küzdelem helyszíne installációkban jelenik meg a Felhő Térben, ezzel kel dialógusra a nő alkotók által dominált Feminin szentség szekció. A szakralitás témakört vizsgáló videómunka, amely Kondor Attila alkotása párbeszédre lép az amerikai John McAllister festményeivel, míg a természet és technológia találkozása a Crocodile Power művészpáros értelmezésében egy komplex disztópiát tár elénk.
A kiállítás alkotásai a kertet egy olyan térként mutatják be, ami a racionális tudás mögötti világot hívja elő. Testi, tudattalan, és közben folyamatosan élő és változó. A kert ágens, hatással van ránk, megváltoztatja a gondolatainkat és érzéseinket, ha időt töltünk benne, ahogy – reményeink szerint – ez a kiállítás is párbeszédre hív minket az élet jelenére és jövőjére vonatkozó kérdésekkel.
Kiállító művészek:
- Borbás-Tóth Marica (HU)
- David Claerbout (BE)
- Gáspár Annamária (HU)
- Kondor Attila (HU)
- Körei Sándor (HU)
- Mátyási Péter (HU)
- Martinkó Márk (HU)
- Muntean/ Rosenblum (AT, IL)
- John McAllister (US)
- Tereza Tomanová (CZ)
- Crocodile Power (Rus)
- Koleszár Kata (HU)
- Tóth Annamária Rita (HU)
- Sztefanu Marina és Fülöp Gergő (HU)
Kurátor: Vékony Délia
Megtekinthető: 2024. december 1- 2025 február 16.
2025.01.16. 18:30
Cseke Szilárd: KÚT – Art Wall-kiállításmegnyitó
Cseke Szilárd KÚT című kiállításának fókuszában az élet áll. A művész a katasztrófák utáni újralétezés lehetőségét kutatva, a víz szerepére és a természet megújulására irányítja figyelmünket. A víz, ha van, mint az élet hordozója, helyet talál az emberi civilizáció melléktermékeiben is. Cseppenő hangja egyben az élet lehetőségének is dallama.
ArtWall-pályázatunk egyik nyertese, Cseke Szilárd itt bemutatott „Borostyán-kút” című festménye absztrakt vászonképekből álló sorozatának egyik legújabb darabja. Az alkotás a gesztusfestészetből és az absztrakcióból kiinduló abszolút festői felületek látványára épül. A szándékoltan esetleges eszközhasználatból eredő, szinte véletlenszerűen a vászonra felvitt színes festékek rendszere előhívja az emlékezetünkből az érintetlennek tűnő természetről, az erdős tájról szerzett tapasztalatainkat. A kép láttán így alakítjuk át a festői, informel struktúrákat személyesen megélhető realitássá. Cseke Szilárd, korábbi alkotói gyakorlatát módosítva, újabban a mesterséges intelligenciát is bevonja festményeinek tervezési szakaszába, de nyilvánvaló, hogy az „AI” technológiát a művészetben sem értelmezhetjük modernségnek a természeti környezet és az emberi gondolkodás összefonódása nélkül. Cseke KÚT című kiállításának koncepciója az önmagát modernnek képzelő civilizáció csupán virtuálissá váló természetismeretét kritizálja. Különös értelmezést kap a művész által már jóval korábban megfogalmazott kérdés, amelyet egyik kiállításának címében tett fel: „hol az erdő, amit festek?”
Art Wall-pályázatunk következő nyertesének kamarakiállítását Kallós Judit művészettörténész nyitja meg, január 16-án, 18:30-tól.
A megnyitó előtt, 17:30-tól a crocodilePOWER művészeti duó tart angol nyelvű tárlatvezetést a Kert. Az élet lehetősége című kiállításunkon.
A belépés mindkét eseményünkre ingyenes!
2025.01.24.
Mi lehet a közös vonás a krumplinyomdában, Hokuszai és Dürer munkásságában? – Linómetsző workshop / MEGTELT!
A „Próbanyomat” a HAB grafikai műhelyének különféle technikákat bemutató sorozata. Ezek az alkalmak lehetőséget kínálnak a grafikai eljárások játékos megismerésére. A workshop során a magasnyomás, azon belül is a linóleummetszet sajátosságaival foglalkozunk. Megismerkedünk a dúc, a nyomat és a sokszorosítás fogalmával.
Vezeti: Boros Mátyás képzőművész
Időtartam: 2 óra
Maximális létszám: 6 fő
Részvételi díj / fő: 10 000 Ft
Az eseményre minden jegy elkelt.
Kedd és szerda délutánonként
Alkotófoglalkozás gyerekeknek hétköznap délutánonként a HAB-ban!
Állati kalandok
Kedd délutánonként a 6-8 éves gyerekeket invitáljuk alkotásra, a HAB alkotóműhelyébe. Különös állatokkal ismerkedünk meg és változatos anyagokkal, technikákkal alkotjuk újra őket. Hangyafészket modellezünk, cápatojásokat formázunk, újraálmodjuk a Picasso-lepke színes szárnyait, megismerjük a Movile-barlang különös lényeit. Az alkotófoglalkozásokat izgalmas vetítés és előadás színesíti. Várjuk a kalandvágyó és alkotni szerető gyermekeket!
Időpont: keddenként 16:30-18:00
Helyszín: 1062 Bp. Andrássy út 112. HAB Alkotóműhely
Ár: 5 alkalmas bérlet 20.000 Ft
Korosztály: 6-8 év
Kémkedők
Szerda délutánonként a 9-11 éves gyermekekkel a természet különös jelenségeit, ritka képződményeit kutatjuk. Megfestjük a szivárvány kvarc színeit, megmintázzuk a Kilimandzsáró fáit, meteoritokat faragunk, találkozunk ananász formájú opállal és foszforeszkáló barlangokkal. Dolgozunk majd gipsszel, fával, festékkel, kötözünk pókhálót, keverünk színes sziklákat, kőzeteket fújunk, halpikkelyt fröcskölünk. Izgalmas lesz, gyertek, várunk benneteket!
Időpont: szerdánként 16:30-18:00
Helyszín: 1062 Bp. Andrássy út 112. HAB Alkotóműhely
Ár: 5 alkalmas bérlet 20.000 Ft
Korosztály: 9-11 év
Jelentkezés: kovacs.reka@arthab.hu