Programnaptár

2025.07.10. – 09.07.

Kiállítás: Best of Diploma 2025 – Válogatás a Magyar Képzőművészeti Egyetem legjobb diplomaműveiből

A kiállítás megtekintése ingyenes!

A Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) Best of Diploma kiállítása minden tanév végén kiemelt eseménye a fiatal, tehetséges alkotóművészek iránt érdeklődő, hazai kortárs művészeti szcénának. A hagyományos válogatás a frissen végzett, legtehetségesebb hallgatók diplomamunkáit mutatja be. Az idei kiállítás rendhagyó módon nem az MKE-n, hanem az Andrássy úti HAB kortárs művészeti központban kerül megrendezésre.

A válogatásban a nagymúltú tanszékek – festészet, szobrászat, képgrafika, intermédia – mellett helyet kapnak a tervezőgrafika legújabb irányai, színpadi látványtervek, valamint az országban egyedülállóan az MKE-n működő hazai felsőfokú restaurátorképzés munkái is. Bemutatkozik a legújabb szak, a Vizuális művészet is, amelynek hallgatói interdiszciplináris szemlélettel kísérleteznek.

A 2025-ben diplomázó hallgatók munkáin olyan fogalomrendszerek kerülnek reflektorfénybe, mint a világjelenséggé vált traumatizált generáció éthosza, a testkép, az útkeresés. A műveik legjavából válogató Best of Diploma kiállítás a kortárs képzőművészet eszközeivel ad őszinte, szubjektív választ a digitális világ vagy épp a mesterséges intelligencia alkotta képekre, tartalmakra. Hallgatóink így formálják alkotásokká a bennünket körbevevő idealizált, virtuális világ élményét, miközben a művészet fogalmi kereteit érintő kérdéseket feszegetnek.

A kiállítás helyszíne nem ismeretlen az MKE diplomásainak. A HAB épületében az egykori KOGART a FRISS című sorozat részeként rendszeresen bemutatta a Képző hallgatóinak munkáit. A Best of Diploma kiállításon túl idén a HAB szoborparkjában is helyet kapnak képzős hallgatók plasztikái.

A tárlatot a nyár folyamán különféle társművészeti kísérőprogramok egészítik ki, amelyekről további részletek hamarosan az MKE és a HAB hivatalos honlapján és közösségi oldalain várhatók.

Részletek

2025.06.12. 18:30

ArtWall – Tóth Lea: Éra

A belépés ingyenes!

Június 12-én új kamara-kiállítás nyílt a HAB-ban: ArtWall-pályázatunk nyertese, Tóth Lea: Éra című pályaművét július végéig tekinthetitek meg.

Tóth Lea: „ÉRA” KONCEPCIÓ
A jelen korban élő ember elszakadt az egységtől. A kialakult érzelmi és mentális rendetlenségére reflektálva, alkotói munkáimmal folyamatosan azon dolgozom, hogy vizuálisan kifejezzem, a képzőművészet összekapcsolható más tudományterületekkel, amelyekkel ötvözve új irányt, új értelmet-jelentést adunk a művészetnek. Képzőművészeti alkotói tevékenységem a lélekre – az elmére – a tudatalattira, a legkevesebb ámde legkoncentráltabb vizuális eszközökkel tett hatását célozza meg. Jelen alkotói projektem a világkorszakok aktuális fázisát dolgozza fel a hozzájuk rendelt anyagok geometrikus formai alakításával. Miért ez és miért így? A világ vég nélkül ismétlődő ciklusokból, spirális „körökből” áll. Ezek a ciklusok folyamatos váltakozást idéznek elő a civilizációkban. Minden egyes korszak egyúttal tudatállapotot is jelent, mégpedig az adott időszakot megragadó tudat aktuális állapotát. A lét és a tudat egységeként létező világ mindig a pillanatnyi tapasztalásban tárul fel. Az emberiség elért egy ciklus legsötétebb pontjára. Hanyatlása a Vaskorból az azt követő ciklusba lép most át: az Aranykorba, mint a tudat eredeti állapotába, állandó és éber jelenlétébe. Jellege a „lét”. A geometria a kapcsolatteremtés legtermészetesebb módszere. Az összefüggések és a mögöttük húzódó folyamatokkal foglalkozó ősi tudomány. Univerzális nyelv. Számos dolog leírható, megmagyarázható vele szimbolikus módon. A geometria születésünk pillanatától végigkíséri életünket, hiszen tárgya a bennünket körülvevő világ. A megfelelő formákon, arányokon, összhangokon keresztül elősegíti a megtapasztalások sorozatát. Alkotói munkám, projektjeim tapasztalatai azt mutatják, hogy a műalkotások képesek egyfajta tudatosodási folyamatot véghezvinni. A művészet ereje egy fontos, jól alkalmazható eszköz. Jelen programomban is irányba állítva használom fel.
Tagadhatatlan, hogy civilizációs méretű változásban vagyunk. Fontos, hogy az új megszületése előtt egyrészt meg kell érteni a régit, másrészt el is kell engedni azt. A munkák a jelen kor emberét érintő két egymást követő korszak (Vaskor-Aranykor) időrendi egymásutániságát és az átmenetet leképező állomásokat jelenítik meg képi formában. Az egyéni vegyes technikájú – vas, fémfólia – munkák a képi alkotás és a szobrászat határait érintő műtárgyakban manifesztálódtak. Minthogy jelenleg az átmenet folyamata zajlik, a munkák gyakorlatilag ezzel összhangban szintén érési folyamatban vannak. A felületi rozsda saját magát emészti. Önmaga jellemző működése révén folyamatosan apránként tűnik el a korszakot, annak minőségét szimbolizáló anyag (rozsdás vas), és veszi át a helyét egy magasabb rendű minőség (arany). A képek beltéri installáció során kiegészülnek egy alattuk végigfutó elemmel, mely elnyeli a – szimbolikusan megjelenített – korszak minőségéből megértett, elengedett, idejét múlt folyamatosan pergő-hulló anyagot. A munkák tehát „élnek”; alakulnak, változnak úgy az alkotóval, mint a befogadójukkal, térrel és idővel szinkronban. Az emberiség fejlődését meghatározó korszakok vizuális megjelenítésével való alkotói munkafolyamatomat reprezentálja a kiállításra benyújtott pályázati anyagom.

2025.07.18. – 07.27.

Unikornis kertje // HAB x Művészetek Völgye 2025

Jegyvásárlás
Helyszín: Vigántpetend / Művészetek Völgye

Találkozzunk idén a Művészetek Völgyében is! Pop up kiállításunkon a crocodilePOWER S az egyszarvú légyen szolgáddá… című alkotását, egy unikornistrófeát mutatunk be a látogatóknak a Cirque du Tókertben, amely a természetből kölcsönzött anyagokból áll össze. A disztópikus installáció egy elmúlt kor utáni szomorú nosztalgia, amely gyászolja a varázslat eltűnését és vérző könnyeket hullat a csoda és a titkok a technológia és a technokrata társadalom általi feláldozása miatt. A fesztivál ideje alatt a HAB munkatársaival izgalmas előadások és kreatív workshopok keretében eredünk e mitikus lény nyomába, úgyhogy érdemes velünk tartani!

Programok:

július 18. péntek
13:30: Az utolsó unikornis – Poszthumanizmus és kortárs művészet
Vékony Délia művészettörténész, filozófus, a HAB művészeti igazgatója előadásában azt vizsgálja, hogy az Unikornis kertjében megjelenő installáció vajon hogyan példázza azt az új kortárs művészeti irányzatot, amely a transzhumán filozófiai kontextusban értelmezhető. Arra keresi a választ, hogy vajon az antropocén kora után mivé lesz az ember, mit jelent a test és a test határainak átértékelése egy olyan korban, amikor ezek a kategóriák már összemosódnak.

július 19. szombat:
13:00–15:00: Nem csak egy szatyor
Unikornis részben, egészben, kicsiben vagy nagyban. Kapcsolódva a kiállított installációhoz, a rendelkezésre álló vászontáskákat dekoráljuk, unikornis tematikában, egyedi kézi nyomtatással. Kreatív foglakozás Boros Mátyás képzőművésszel, a HAB grafikai műhelyének vezetőjével.

15:30–17:30: RePlüss: megfáradt plüssállataink új élete
Ezen a workshopon szintén vászontáskákra dolgozunk, de a nyomóformáink ebben az esetben használt, kiöregedett plüssállatok lesznek. Hozz sajátot, ha van olyan régi kedvenced, amit nem sajnálsz összefestékezni. Kreatív foglakozás Boros Mátyás képzőművésszel, a HAB grafikai műhelyének vezetőjével.

július 20. vasárnap
14:30: Kortárs művészeti fröccs Julcsival

A HAB szakmai koordinátora, Kertész Júlia előadásának középpontjában a crocodilePOWER kiállított, ikonikus installációja áll, miközben az unikornis szimbólumának művészettörténeti jelentőségét is feltérképezzük. Hozd magaddal a fröccsöd és beszélgessünk szabadon, közérthetően a kortárs művészetről!

július 26. szombat
13:00: Az unikornis gyermekei: csikók a láthatáron! 

Képzeletbeli papírjószágok készítése gyerekeknek Kovács Réka festőművésszel, a HAB művészetedukációs vezetőjével. Tépünk, vágunk, ragasztunk és mozgó alkatrészekkel egészítjük ki a fantázialényeinket. A foglalkozás végén mindenki hazaviheti saját művét.

július 27. vasárnap
13:00 Ez egy másik szatyor

Szabadfogású vászontáska-dekorálás egyedi eljárással, Kovács Réka festőművésszel, a HAB művészetedukációs vezetőjével. Figyelem! A foglakozás során bármi eszközzé válhat, ami nyomot hagy a textilen.