Több mint száz pályázó közül hirdettek nyertest a 2024-es HAB Díjátadón

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art & Business (HAB) művészeti központban, ahol ezúttal két kategóriában is adtak át elismerést. Az MBH Bank Művészeti Alapítvány által alapított díjra az Alkotói pályázat mellett Kutatói ösztöndíj kategóriában is lehetett nevezni, amelyekre összesen több mint 100 pályázat érkezett be. A szakmai zsűri végül Király Gábor Ártér télen c. alkotásának és Horváth Márk kutatói pályázatának ítélte oda az első helyezést. 

A HAB Díjat 2023-ban alapította az MBH Bank Művészeti Alapítvány azzal a hagyományteremtő céllal, hogy egy kiválasztott művész számára alkotói támogatást nyújtson. Ennek értéke összesen nettó hárommillió-kétszázezer forint, amelyet a nyertes a mű megalkotása mellett művészi tevékenységének támogatására fordíthat. Az első helyezést elért koncepció a megvalósítást követően bekerül az Alapítvány és a HAB által kezelt banki műgyűjteménybe. 

Az Alkotói pályázat mellett az Alapítvány újdonságként Kutatói ösztöndíj kategóriában is meghirdette a díjat annak érdekében, hogy hiánypótló, művészetileg releváns, a hazai és nemzetközi kulturális hagyatékhoz hozzájáruló kutatásokat támogasson összesen nettó kétmillió forint értékben, amelyet a nyertes pályázó a benyújtott kutatás megvalósítására, valamint annak publikálására használhat fel. 

A két kategóriában több mint 100 pályázat érkezett be, közülük összesen 10, illetve 7 jelentkező került kiválasztásra a végső fordulóhoz. Az ünnepélyes díjátadón a döntősök pályázati anyagainak bemutatását követően a szakmai zsűri végül kihirdette a nyerteseket: 

Alkotói pályázat kategória

  • Király Gábor Ártér télen c. alkotása
  • a szakmai zsűri tagjai: Dr. Bordács Andrea esztéta, művészetkritikus, az ELTE SEK Vizuális Művészeti Tanszék vezetője; Sinkó István képzőművész, a Magyar Festők Társaságának elnöke; Szűcs Attila képzőművész; Vékony Délia művészettörténész, a HAB művészeti igazgatója. 

Kutatói ösztöndíj kategória 

  • Horváth Márk Antropocén és spekulatív ökoesztétikák a kortárs magyar művészetben c. pályázata
  • a szakmai zsűri tagjai: Ébli Gábor esztéta, a MOME Design- és művészetmenedzsment MA szakvezetője; Vékony Délia művészettörténész, a HAB művészeti igazgatója; Olajos Anna, a HAB szakmai vezetője.

Király Gábor kortárs magyar festőművész számos rangos díjat és ösztöndíjat nyert már, többek között 2005-ben a Derkovits-ösztöndíjat, 2006-ban a Strabag Festészeti Díjat, valamint a 2016-os Táblaképfestészeti Biennálé fődíját. 2020 és 2023 között az MMA Művészeti Ösztöndíjasa volt. Rendszeres résztvevője hazai és nemzetközi kiállításoknak, művei megtalálhatók több jelentős magán- és közgyűjteményben.

A megvalósítandó nyertes alkotás egy olyan víziót tár fel, amelyben a káprázat életszerű motívumokkal telik meg: a vászonra készülő festmény egy ártéri részletet ábrázol, amelynek központi motívuma a folyó. Ebben a látomásban az emberi lét határozottsága, de egyúttal alázatossága és engedelmessége is megjelenik, amelynek lényege, hogy csak annyit vesz el a környezetétől, amely a feltétlen szükségleteit fedezi. A kép színvilágát tekintve a hideg, kékes-feketés-fehéres tónusok használata elrugaszkodik egy valós táj árnyalatgazdagságától, mégis őrzi a téli hidegek hangulatát, egybezárva a természet és az ember viszonyának nagyságát.

Horváth Márk esztéta, filozófus és kutató, az Absentology filozófiai műhely és a POLI-P kutatócsoport társalapítója. Tizenhárom könyv, valamint számtalan hazai és nemzetközi folyóiratban megjelent esszé és tanulmány szerzője.

Nyertes kutatási tervének célja, hogy a kortárs magyar művészetben az antropocén és spekulatív ökoesztétikák megjelenését vizsgálja. A tanulmány hat kiemelkedő magyar művész munkásságán keresztül tárja fel az antropocénhez kapcsolódó művészeti irányzatokat, amelyek a természettudományok, filozófia és művészet határterületeit érintik. A kutatás során interdiszciplináris megközelítéssel kívánja bemutatni, hogyan formálják a művészek a természet, az ökológiai válság és a földrendszertudományok kérdéseit a művészeti gyakorlatokban. A pályázati anyag tervezett megvalósítási formái között egy monográfia, egy kísérő pop-up kiállítás, továbbá egyéb szakmai előadások is szerepelnek. A kutatással a szerző a nemzetközi diskurzushoz igyekszik hozzájárulni, miközben a hazai művészetben megjelenő globális és lokális tendenciákat is feltérképezi. 

Döntőbe jutottak: 

Alkotói pályázat: Batykó Róbert, Csató József, Dobokay Máté, Dukai István, Gáspár Annamária, Gwizdala Dáriusz, Király Gábor, Koleszár Kata, Uray-Szépfalvi Ágnes, Wechter Ákos

Kutatói ösztöndíj: Blaumann Edit, Dr. Bordács Andrea, Cserhalmi Luca, Horváth Márk, Dr. Körösvölgyi Zoltán, Rieder Gábor, Sirbik Attila

 

További információ a HAB Díjról