Event calendar

2024.09.27. – 2024.11.24.

Inebriation in art – exhibition

Discover the many faces of inebriation through a unique display!

Our exhibition showcases works of Hungarian and European art, ranging from Renaissance to contemporary pieces, while presenting different aspects of alcohol consumption through various thematic units, from the joys of celebration to the darker sides of excessive drinking and addiction, based on the curatorial concept of Emese Révész. The first section of the exhibition presents diverse depictions of Dionysus-Bacchus, the Greek-Roman god of wine and revelry, including works by Picasso and contemporary Hungarian artists. The second section features paintings of the locations and modes of alcohol consumption, with images of taverns, family drinking scenes and the hallucinatory delirium of distilleries. In the third section, we encounter mainly 19th-century works in which drunken revelry becomes a characteristic feature of national identity, particularly the Hungarian character. The final section presents numerous examples of persuasive and agitational art, particularly posters, some promoting alcohol consumption for commercial purposes, while others argue against excessive drinking in connection with periodic temperance movements. This includes two engravings by William Hogarth, as well as some of the best posters created by students of METU on the topic of “Sober November,” supported by the HAB scolarship.

In addition to paintings and graphic works, the exhibition also showcases site-specific installations by József Szolnoki and sculptures by Róbert Borsos made from beer cans. Among the Hungarian artists featured are András Baranyay, Sándor Bihari, János Jankó, Béla Kondor, Gábor Pásztor, Pál Szinyei Merse, Károly Lotz, Csaba Rékassy, and contemporary artists such as Kristóf Balogh, Ákos Bánki, Imre Bukta, József Gaál, Juli Jásdi, Endre Kecső, Olívia Kovács, István Nyári, István Orosz, Dóra Szöllősi, and Péter Ujházi.

This is the first exhibition in Hungary to focus on this theme. It is accompanied by wine tastings, wine dinners, toast-led guided tours, and numerous programs, like lectures and discussions related to the theme of alcohol.

2024.11.04. 18:00–20:00

Nyomtatás kimerülésig. Maurer Dóra grafikai munkássága / A nagy generáció – Dr. Révész Emese előadás-sorozata

Folytatjuk a tavasszal megkezdett, nagy sikerű sorozatot a magyar grafika 20. század második felében színre lépő “nagy generációjáról”. A hatvanas évektől egymással párhuzamosan több olyan életmű bontakozott ki, amelyre egyéni, elsősorban a grafikában érvényesülő kifejezésmód volt jellemző. A feltörekvő neoavantgárd festészeti és konceptuális törekvései mellett egy időre háttérbe szorultak ezek az értékes életművek. Az előadás-sorozat célja, hogy megismertesse a közönséggel e nagy hatású grafikai munkásságokat, kitekintve a velük párhuzamosan működő, kevéssé ismert kortársakra is. Az előadásokat a tárgyalt művészek nyomatainak eredetiben történő tanulmányozása, technikai bemutatása zárja.

Az előadó, Dr. Révész Emese, művészettörténész, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Művészettörténeti Intézete Modern és Jelenkori Tanszékének vezetője, a korszak magyar grafikatörténetének szakértője.

Nyomtatás kimerülésig. Maurer Dóra grafikai munkássága

Maurer Dóra az egyedüli, aki az 1960-70-es években következetesen konceptuális grafikát művelt. 1961-ben grafika szakon végezte el tanulmányait a Képzőművészeti Főiskolán. A hatvanas években a szürrealizmus hatását mutató felületi, technikai kísérletekkel dolgozott (Pompeji sorozat, Az este képei). 1970 körül fordulat következett be grafikai munkásságában: a lemezre maratott ábrázolás helyett maga a nyomhagyás, mint folyamat és akció, valamint a nyomtatás mint dokumentum került művészi kísérletei középpontjába. Az erről való gondolkodást egyedülálló következetességgel folytatta a korszak magyar művészetében, a nyomhagyás-nyombiztosítás problémáját kiterjesztve és átfordítva a rokon médiumokba, a fotóba, mozgóképbe és festészetbe. Ebben a hozzávetőlegesen 1981-ig tartó időszakban megalapozta a magyar művészi nyomtatott grafika konceptuális irányát. Számára a mélynyomás választása nem elsősorban technikai döntés, hanem a képzőművészeti tárgyalkotás gondolati magva. A nyomtatott grafikáin keresztül olyan kérdéseket vizsgál, amelyek médiumokon átívelően, az egész életmű alapvető gondolatai: ezek nyomhagyás mint elemi képalkotás, kép mint akciófolyamat dokumentuma, a képi összetevők előre kiszámítható és nem kiszámítható mozgása, képi szekvenciák reverzibilis és nem visszafordítható struktúrája, eredeti és másolat viszonya, szabály és véletlen kölcsönhatása. Pályája indulásakor nagy hatással volt rá Major János munkássága, aki az Iparterv körében kiállító művészek közül egyedüliként foglalkozott tradicionális grafikai technikákkal.

Jegyek

2024.11.07. 18:00

Józan mámor – Guba András piarista szerzetes tárlatvezetése

A józan, fegyelmezett, aszketikus életszemlélet óva int bennünket a bor, a mámorító italok fogyasztásától. Ez az életszemlélet otthonos a kereszténységben. Jézus utolsó vacsorai hagyatéka azonban nem engedi, hogy követői száműzzék életükből a bort, a mámor lehetőségét. A józanság és a mámor együttes dicsérete egy sajátos útra hív. A mámor tapasztalata lehetőséget ad a transzcendenssel, jelesül a Jézussal való misztikus találkozás egyfajta leírására. A józanság a mámort olyan mederbe tereli, ahol az transzcendens tapasztalattá válik. A képek tere meghív minket arra, hogy kapcsolódjunk a mámor birodalmába bejárt személyes utunkhoz, és meghív arra is, hogy a mámor keresztény hagyományába bepillantsunk. Az sem kizárt, hogy ez a két világ ebben a térben találkozik.
Emiatt is érdemes velünk tartanod november 7-én, amikor Guba András piarista szerzetes, a Sapientia Főiskola intézetvezetője tart tárlatvezetést a HAB-ban. Ezen a különleges alkalmon egy új perspektívából tekintheted meg a Mámor a művészetben című kiállításunkat, és egy pohár borra is vendégül látunk.
A jegyeladásból származó bevételt jótékony célra fordítjuk.

2024.12.1. – 2025.02.18.

Garden. The Possibility of Life

What could best capture the source of life in the world? Nature may be the first association, yet humanity is inseparable from it. Thus, we need a metaphor for the interaction between humans and nature, and this metaphor is the garden: nature shaped by human hands. In our exhibition, ‘Garden. The Possibility of Life’, we explore where and how life emerges in the interplay of nature and humanity, as expressed by contemporary artists.

Much of this ultra-contemporary display was created specifically for this exhibition. Young Hungarian contemporary artists engage in a fascinating dialogue with works by international star artists. Belgian artist David Claerbout’s video, ‘Birdcage’ (2023), which explores questions of birth and death, is featured in the Light Space. This piece was the highlight of Art Basel Unlimited 2024 and is now showcased in Budapest for the first time. The various aspects of how garden is interpreted by artists appears through sections such as ‘Garden as Site of Struggle’ in the Cloud Space, engaging with the ‘Sacred Feminine’ section, dominated by works from female artists. A video work by Hungarian Attila Kondor exploring the theme of Sacrality interacts with paintings by American John McAllister, while the ‘When Nature Meets Technology’ part by Russian artists Crocodile Power for instance, unfolds a complex dystopia.

The artworks in this exhibition view the garden as a space that exists beyond rational knowledge. It is bodily, unconscious, and constantly alive and changing. The garden acts as an agent, impacting us, reshaping our thoughts and emotions as we spend time within it – just as, we hope, this exhibition will invite the audience into a dialogue about questions concerning the present and future of life.

Exhibiting Artists:

  • David Claerbout (BE)
  • Annamária Gáspár (HU)
  • Attila Kondor (HU)
  • Sándor Körei (HU)
  • Péter Mátyási (HU)
  • Márk Martinkó (HU)
  • John McAllister (US)
  • Tereza Tomanová (CZ)
  • Crocodile Power (RU)
  • Kata Koleszár (HU)
  • Annamária Rita Tóth (HU)
  • Marica Tóth-Borbás (HU)
  • Marina Sztefanu and Gergő Fülöp (HU)
  • Muntean & Rosenblum (AU and ISR)

Curator: Délia Vékony

On view: December 1, 2024 – February 16, 2025

2024.12.1. – 2025.02.18.

Kert. Az élet lehetősége – kiállítás

Mi tudná megragadni a legjobban az élet forrásának helyét a világban? A természet lenne talán az első asszociáció, az ember viszont nem kihagyható. Az ember és a természet kölcsönhatására kell tehát egy metafora, és ez a kert: az ember által alakított természet. A Kert. Az élet lehetősége című kiállításunkban kortárs művészek megfogalmazásában azt vizsgáljuk, hogy a természet és ember együttesében az élet honnan és hogyan jelenik meg.

Az ultrakortárs anyag nagy része a tárlatra készült. A fiatal kortárs magyar művészek izgalmas dialógusra kelnek nemzetközi sztárművészek alkotásaival. David Claerbout Birdcage (2023) videója a születés és halál kérdését vizsgálja a Fény Térben. A művet a 2024-es Art Basel Unlimiteden mutatták be, és most először látható Budapesten. A kert, mint Harctér az életért installációkban jelenik meg a Felhő Térben, ezzel kel dialógusra a női alkotók által dominált Termékenység szekció. A Szentség témakört vizsgáló videómunka, amely Kondor Attila alkotása, párbeszédre kel John McAllister festményeivel, míg a Tech és természet találkozása a Crocodile Power értelmezésében egy komplex disztópiát tár elénk.

A kiállítás alkotásai a kertet egy olyan térként látják, ami a racionális tudás mögötti világ. Testi, tudattalan, és közben folyamatosan élő és változó. A kert ágens, hatással van ránk, megváltoztatja a gondolatainkat, érzéseinket, ha időt töltünk benne, ahogy – reményeink szerint – ez a kiállítás is párbeszédre hív minket az élet jelenére és jövőjére vonatkozó kérdésekkel.

Kiállító művészek:

  • David Claerbout (BE)
  • Gáspár Annamária (HU)
  • Kondor Attila (HU)
  • Körei Sándor (HU)
  • Mátyási Péter (HU)
  • Martinkó Márk (HU)
  • John McAllister (US)
  • Tereza Tomanová (CZ)
  • Crocodile Power (Rus)
  • Koleszár Kata (HU)
  • Tóth Annamária Rita (HU)
  • Tóth-Borbás Marica (HU)
  • Sztefanu Marina és Fülöp Gergő (HU)
  • Muntean & Rosenblum (AU és ISR)

Kurátor: Vékony Délia

Kedd és szerda délutánonként

Alkotófoglalkozás gyerekeknek hétköznap délutánonként a HAB-ban!

Állati kalandok

Kedd délutánonként a 6-8 éves gyerekeket invitáljuk alkotásra, a HAB alkotóműhelyébe. Különös állatokkal ismerkedünk meg és változatos anyagokkal, technikákkal alkotjuk újra őket. Hangyafészket modellezünk, cápatojásokat formázunk, újraálmodjuk a Picasso-lepke színes szárnyait, megismerjük a Movile-barlang különös lényeit. Az alkotófoglalkozásokat izgalmas vetítés és előadás színesíti. Várjuk a kalandvágyó és alkotni szerető gyermekeket!

Időpont: keddenként 16:30-18:00

Helyszín: 1062 Bp. Andrássy út 112. HAB Alkotóműhely

Ár: 5 alkalmas bérlet 20.000 Ft

Korosztály: 6-8 év

Kémkedők

Szerda délutánonként a 9-11 éves gyermekekkel a természet különös jelenségeit, ritka képződményeit kutatjuk. Megfestjük a szivárvány kvarc színeit, megmintázzuk a Kilimandzsáró fáit, meteoritokat faragunk, találkozunk ananász formájú opállal és foszforeszkáló barlangokkal. Dolgozunk majd gipsszel, fával, festékkel, kötözünk pókhálót, keverünk színes sziklákat, kőzeteket fújunk, halpikkelyt fröcskölünk. Izgalmas lesz, gyertek, várunk benneteket!

Időpont: szerdánként 16:30-18:00
Helyszín: 1062 Bp. Andrássy út 112. HAB Alkotóműhely
Ár: 5 alkalmas bérlet 20.000 Ft
Korosztály: 9-11 év

Jelentkezés: kovacs.reka@arthab.hu

Jegyek

2024.11.23. 12:00

Peter Cvik rezidens művész finisszázsa a HAB-ban

A Szlovákiából érkezett Peter Cvik különleges alkotásaival találkozhatsz a HAB-ban, amelyek a vizuális emlékezet és a memória jelenségének titkait tárja elénk.
Rezidens művészünk munkásságát az emlékek rétegezett világa ihleti, melyek soha nem teljesek vagy élesek, mégis magukban hordozzák a személyes történeteinkhez kapcsolódó felismeréseket. Peter nem használ technikai eszközöket, mint például fotókat vagy digitális manipulációt – célja, hogy a festészet hagyományos eszközeivel idézze meg korunk vizuális korszakának esztétikáját.
Alkotásai első pillantásra digitális hatásúak, mégis teljesen analóg folyamat eredményei. Minden egyes vásznon emlékek keverednek, gesztusokkal kitöltve a homályos, ismeretlen tereket. A nézők számára pedig szabad értelmezési teret kínálnak, hogy saját élményeiket és emlékeiket vetítsék a látottakba.

Tarts velünk Peter Cvik finisszázsán a HAB-ban, a belépés ingyenes!

2024.12.1. – 2025.02.18.

Kert. Az élet lehetősége – kiállítás

Mi tudná megragadni a legjobban az élet forrásának helyét a világban? A természet lenne talán az első asszociáció, az ember viszont nem kihagyható. Az ember és a természet kölcsönhatására talán a legjobb metafora a kert – ember által alakított természet. A Kert. Az élet lehetősége című kiállításunkban kortárs művészek megfogalmazásában azt vizsgáljuk, hogy a természet és ember együttesében az élet honnan és hogyan jelenik meg.

Az ultrakortárs anyag nagy része a tárlatra készült. A fiatal kortárs magyar művészek izgalmas dialógusra kelnek nemzetközi sztárművészek alkotásaival. David Claerbout Madárkalitka (2023) videója a születés és halál kérdését vizsgálja a Fény Térben. A művet a 2024-es Art Basel Unlimited-en mutatták be, és most Budapesten látható. A kert, mint A küzdelem helyszíne installációkban jelenik meg a Felhő Térben, ezzel kel dialógusra a nő alkotók által dominált Feminin szentség szekció. A szakralitás témakört vizsgáló videómunka, amely Kondor Attila alkotása párbeszédre lép az amerikai John McAllister festményeivel, míg a természet és technológia találkozása a Crocodile Power művészpáros értelmezésében egy komplex disztópiát tár elénk.

A kiállítás alkotásai a kertet egy olyan térként mutatják be, ami a racionális tudás mögötti világot hívja elő. Testi, tudattalan, és közben folyamatosan élő és változó. A kert ágens, hatással van ránk, megváltoztatja a gondolatainkat és érzéseinket, ha időt töltünk benne, ahogy – reményeink szerint – ez a kiállítás is párbeszédre hív minket az élet jelenére és jövőjére vonatkozó kérdésekkel.

Kiállító művészek:

  • Borbás-Tóth Marica (HU)
  • David Claerbout (BE)
  • Gáspár Annamária (HU)
  • Kondor Attila (HU)
  • Körei Sándor (HU)
  • Mátyási Péter (HU)
  • Martinkó Márk (HU)
  • Muntean/ Rosenblum (AT, IL)
  • John McAllister (US)
  • Tereza Tomanová (CZ)
  • Crocodile Power (Rus)
  • Koleszár Kata (HU)
  • Tóth Annamária Rita (HU)
  • Sztefanu Marina és Fülöp Gergő (HU)

Kurátor: Vékony Délia

Megtekinthető: 2024. december 1- 2025 február 16.

Kedd és szerda délutánonként

Alkotófoglalkozás gyerekeknek hétköznap délutánonként a HAB-ban!

Állati kalandok

Kedd délutánonként a 6-8 éves gyerekeket invitáljuk alkotásra, a HAB alkotóműhelyébe. Különös állatokkal ismerkedünk meg és változatos anyagokkal, technikákkal alkotjuk újra őket. Hangyafészket modellezünk, cápatojásokat formázunk, újraálmodjuk a Picasso-lepke színes szárnyait, megismerjük a Movile-barlang különös lényeit. Az alkotófoglalkozásokat izgalmas vetítés és előadás színesíti. Várjuk a kalandvágyó és alkotni szerető gyermekeket!

Időpont: keddenként 16:30-18:00

Helyszín: 1062 Bp. Andrássy út 112. HAB Alkotóműhely

Ár: 5 alkalmas bérlet 20.000 Ft

Korosztály: 6-8 év

Kémkedők

Szerda délutánonként a 9-11 éves gyermekekkel a természet különös jelenségeit, ritka képződményeit kutatjuk. Megfestjük a szivárvány kvarc színeit, megmintázzuk a Kilimandzsáró fáit, meteoritokat faragunk, találkozunk ananász formájú opállal és foszforeszkáló barlangokkal. Dolgozunk majd gipsszel, fával, festékkel, kötözünk pókhálót, keverünk színes sziklákat, kőzeteket fújunk, halpikkelyt fröcskölünk. Izgalmas lesz, gyertek, várunk benneteket!

Időpont: szerdánként 16:30-18:00
Helyszín: 1062 Bp. Andrássy út 112. HAB Alkotóműhely
Ár: 5 alkalmas bérlet 20.000 Ft
Korosztály: 9-11 év

Jelentkezés: kovacs.reka@arthab.hu

Jegyek

2024.12.05. 19:00

Mi segít át az élet megoldhatatlan helyzetein? Pál Feri atya előadása a HAB-ban

Az élet mindenki számára hoz nehéz és drámai helyzeteket. Ilyenkor nem csak egy problémával találkozunk, amit megoldhatunk, majd mehetünk tovább. Léteznek megoldhatatlan problémák, helyzetek. Mit kezdjünk velük és magunkkal, hogy életünk, a kapcsolataink növekedni tudjanak? Hogyan válaszoljunk a fájdalmas „miért?” kérdésekre? Miért történt ez? Miért pont velem? Miért én? Mi jellemzi azokat a személyeket és párokat, akik megoldhatatlan problémákkal együtt is elégedettek az életükkel és társkapcsolatukkal? Mit érdemes tennünk a kapcsolatainkban, amikor nehézségeink már-már elviselhetetlenné válnak?

Ezeket a kérdéseket boncolgatja Pál Feri atya, római katolikus pap, mentálhigiénés tanácsadó december 4-i előadásában, amely arról szól, hogy mi nyújthat valódi segítséget magunknak, másoknak, a kapcsolatainknak, amikor találkozunk az élet drámaiságával.

Tarts velünk ezen az izgalmas estén a HAB-ban!

Jegyek

Kedd és szerda délutánonként

Alkotófoglalkozás gyerekeknek hétköznap délutánonként a HAB-ban!

Állati kalandok

Kedd délutánonként a 6-8 éves gyerekeket invitáljuk alkotásra, a HAB alkotóműhelyébe. Különös állatokkal ismerkedünk meg és változatos anyagokkal, technikákkal alkotjuk újra őket. Hangyafészket modellezünk, cápatojásokat formázunk, újraálmodjuk a Picasso-lepke színes szárnyait, megismerjük a Movile-barlang különös lényeit. Az alkotófoglalkozásokat izgalmas vetítés és előadás színesíti. Várjuk a kalandvágyó és alkotni szerető gyermekeket!

Időpont: keddenként 16:30-18:00

Helyszín: 1062 Bp. Andrássy út 112. HAB Alkotóműhely

Ár: 5 alkalmas bérlet 20.000 Ft

Korosztály: 6-8 év

Kémkedők

Szerda délutánonként a 9-11 éves gyermekekkel a természet különös jelenségeit, ritka képződményeit kutatjuk. Megfestjük a szivárvány kvarc színeit, megmintázzuk a Kilimandzsáró fáit, meteoritokat faragunk, találkozunk ananász formájú opállal és foszforeszkáló barlangokkal. Dolgozunk majd gipsszel, fával, festékkel, kötözünk pókhálót, keverünk színes sziklákat, kőzeteket fújunk, halpikkelyt fröcskölünk. Izgalmas lesz, gyertek, várunk benneteket!

Időpont: szerdánként 16:30-18:00
Helyszín: 1062 Bp. Andrássy út 112. HAB Alkotóműhely
Ár: 5 alkalmas bérlet 20.000 Ft
Korosztály: 9-11 év

Jelentkezés: kovacs.reka@arthab.hu

Jegyek